Tabela czy wykres?
25.10.2018 / Inne
Zarówno tabele, jak i wykresy są równie ważne w raportowaniu.
Używamy tabeli kiedy szukamy danych. Tabele mają duże zagęszczenie informacji. Są przejrzyste, uczciwe, nie lubią podkreślania i zwykle nie chcą wizualnie wskazać konkretnego przekazu.
W tabelach przedstawiamy transparentne dane (kliknij obraz 1).
Na wykresach skupiamy uwagę odbiorców na czymś konkretnie. Warto zatem zastanowić się, na jakim przekazie nam zależy: czy chcemy przedstawić transparentne dane, czy też chcemy skoncentrować czyjąś uwagę na jakimś zjawisku, wynikającym z danych (kilknij obraz 2).
Stosując wykresy można odpowiednio posortować dane. Na powyższym rysunku zostały one posortowane dla informacji z wykonania (AC). To dodatkowo wzmacnia przekaz.
Warto łączyć tabele i wykresy w raportowaniu z pełną świadomością tego, co chcemy przekazać (kliknij obraz 3).
Wykresy w przeciwieństwie do tabel są zawsze nieco stronnicze. Stronnicze jest selekcjonowanie danych, wybór wykresu jest subiektywny, a także użycie podkreśleń, które zmieniają przekaz na wykresie. Zmieniamy wykresy poprzez stawianie pytań, czy odzwierciedlają one zamierzony przekaz efektywnie i we właściwy sposób.
Tabele nie konkurują z wykresami. Natomiast wykresy nie mogą być zastąpione tabelą.
________
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj o IBCS® (International Business Communication Standards)
Szukasz pomocy w przygotowaniu koncepcji raportowania dla zarządu w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami. Wystarczy 5 dni współpracy na opracowanie koncepcji IBCS®.